Jaki styl pasuje najlepiej do małej kuchni w bloku?

Urządzając mieszkanie w bloku nie powinniśmy nigdy sugerować się zewnętrznym wyglądem budynku. Wybieramy zawsze styl, który nam najbardziej się podoba, bo po przekroczeniu progu mieszkania nie jest istotne jak wygląda cała reszta. Jednak bloki, zwłaszcza te kilkudziesięcioletnie mogą narzucać pewien podział pomieszczeń, którego nie można zmienić. Bardzo często kuchnia jest mała, a czasem nawet ciemna, a już na pewno oddzielona od reszty pomieszczeń. Jak sobie z tym poradzić?

Pomysł na kuchnię rustykalną

Dlaczego rustykalna kuchnia ma się sprawdzić w małym mieszkaniu w bloku? Choćby dlatego, że wiodącym kolorem w takich aranżacjach jest biel, a jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Ponadto taka stylistyka kuchni sprawi, że to pomieszczenie będzie miało rodzinny i ciepły klimat. Warto też mieć na uwadze, że meble i dodatki do urządzenia takiej klasycznej kuchni są po prostu łatwo dostępne.

W kuchni rustykalnej używa się przede wszystkim mebli czy dodatków postarzanych. A najlepiej z drewna. Świetnie wygląda jasne drewno w połączeniu z białymi frontami szafek. Jest tu też miejsce na szafki z ozdobnymi przeszkleniami. Jednak nawet kupując normalne, nowe meble można sobie aranżację odmienić i sprawić, że kuchnia nabierze rustykalnego charakteru. Stare młynki do kawy i pieprzu, drewniane przybory kuchenne, porcelanowe miseczki, ozdobne cukiernice czy filiżanki to wszystko sprawi, że kuchnia stanie się bardziej unikatowa i rustykalna.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Wydawać by się mogło, że styl eklektyczny pasuje tylko do dużych pomieszczeń jak salon czy gabinet do pracy, ponieważ królują w nim mocne, a wręcz ciemne kolory. Ale nic bardziej mylnego. Podstawą stylu eklektycznego jest to, że budujemy go sami. Wcale nie trzeba robić dużego remontu kuchni lub też kupować bardzo drogich, nowoczesnych mebli, aby taką kuchnię urządzić.

Można postawić na kolorowe dodatki lub elementy wykończenia wnętrz. Tradycyjne meble można zestawić z nowoczesną, geometryczną zastawą stołową. Postawić np. żółty lub granatowy wazon z kwiatami, które wyróżniają się kolorem od innych akcesoriów czy na stołkach lub krzesłach w kuchni zawiązać wygodne, ale kolorowe poduszki i już mamy zmiany w kierunku kuchni w stylu eklektycznym.

A jak zrobić to od podstaw? Kuchnia w stylu eklektycznym to połączenie wielu kolorów, wzorów, faktur i materiałów. Można położyć na podłodze biało czarne kafle, czy pomalować ściany na głęboką zieleń, a potem dodać kilka charakterystycznych dodatków, które nam się podobają – nawet jeśli nie pasują do pomieszczenia jakim jest kuchnia.

Jaki styl pasuje najlepiej do małej kuchni w bloku?
Oceń wpis