Kiedy pozwolenie na budowę domu jest konieczne?

Posiadanie wymarzonej działki oraz pieniędzy na budowę domu to nie wszystko. Trzeba będzie również zwrócić uwagę na kwestie formalne związane z budową domu, a te również są niezwykle ważne i nie powinno się ich lekceważyć. Chcąc budować dom trzeba koniecznie pamiętać, że są również pewne normy prawne, które trzeba brać pod uwagę, by zbudować dom zgodnie z obowiązującym prawem. To co w chodzi w tym zakresie w grę to między innymi pozwolenie na budowę oraz działania w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania terenu.

Kiedy pozwolenie na budowę jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się kiedy konieczne będzie pozwolenie na budowę. Jak możemy się dowiedzieć, w tym zakresie sytuacja nieco się zmieniła w ostatnim czasie, ponieważ w prawie pojawiły się rozwiązania, które nieco ułatwiły kwestię prowadzenia budowy domu. Dzięki temu można zacząć zastanawiać się, co można budować bez pozwolenia, a jak się okazuje możliwości są na tym polu coraz większe. Przede wszystkim jeśli budynek ma charakter mieszkalny i będzie wyłącznie oddziaływał na działkę, na jakiej się znajduje to będzie można inwestycje realizować bez pozwolenia na budowę. Niestety taka sytuacja rzadko ma miejsce, ponieważ najczęściej to oddziaływanie powstającego budynku ma szerszy charakter.

Co i do ilu metrów można budować bez pozwolenia?

Dlatego wiele osób zastanawia się do ilu metrów można budować bez pozwolenia. Pod tym kątem niestety prawo nie daje żadnych możliwości stosowania różnych opcji, zasada ogólna jest bardzo prosta. Budować można dom do 35 metrów kwadratowych. W praktyce więc ten metraż dla domu budowanego bez pozwolenia jest mocno ograniczony i w tym zakresie nic nie da się zmienić. W praktyce najczęściej jest tak, że bez pozwolenia buduje się niewielkie domki poza dużymi aglomeracjami miejskimi, tworzone jako domki letniskowe. Powszechnie bez pozwolenia buduje się także garaże czy altany.

Niekiedy pojawia się pytanie, kto wydaje pozwolenie na budowę. To bardzo istotna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, ponieważ na tym polu istnieją często różne niedopowiedzenia i niejasności. Dlatego należy powiedzieć, że za wydanie pozwolenia na budowę odpowiadają organy administracji architektoniczno – budowlanej a więc starosta, wojewoda i główny inspektor nadzoru budowlanego.

Kiedy pozwolenie na budowę domu jest konieczne?
Oceń wpis