O czym należy pamiętać przy kupnie działki pod budowę domu?

Bardzo często przejeżdżając przez osiedla domów jednorodzinnych lub tereny na granicy miasta można zobaczyć ogrodzone działki i tablice „Na sprzedaż”. Jednakże większość działek jest bardzo atrakcyjna tylko z pozoru.

Zakup działki krok po kroku

Od czego zaczynamy zakup działki? Od sprawdzenia jej stanu prawnego. Niestety w obecnych czasach nie można wierzyć sprzedającemu na słowo, że wszystko z działką jest w porządku i trzeba sprawdzić to samodzielnie.

Kiedy upatrzymy działkę trzeba złożyć w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Ksiąg Wieczystych wniosek o wypis z księgi wieczystej dla miejsca lokalizacji upatrzonej działki. Trzeba zwrócić uwagę na dział IV czy hipoteka jest wolna. Można też przy okazji potwierdzić rzeczywistą powierzchnię działki, właściciela oraz czy działka jest pusta.

Drugi krok to sprawdzenie statusu działki w Urzędzie Gminy, a konkretnie w wydziale Urbanistyki i Planowania. Można sprawdzić wypis i wyrys planu zagospodarowania przestrzennego i zapis planu dla danej działki, ponieważ może się okazać, że, mimo że sprzedawca twierdzi, że to działka budowlana to w Urzędzie Gminy jej status jest inny. Zawsze trzeba też sprawdzić jaki typ zabudowy jest wyznaczony np. domy bliźniaki, szeregowe czy wolnostojące.

Warto też sprawdzić, czy działka nie znajduje się na obszarze chronionym. Mało się o tym mówi, ale jest to istotne w kontekście budowy domu czy innego budynku. Działki mogą być np. chronione ze względu na krajobraz czy zabytki lub miejsca archeologiczne.

Następny krok to geodezja. Trzeba sprawdzić granice działki, najlepiej jeśli zrobi to geodeta, który ustali, czy granice faktycznie przebiegają tak jak jest to oznaczone. W wydziale Geodezji można też złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów, dzięki temu będzie wiadomo czy jest to działka budowlana, rolna czy leśna.

Jeśli wszystko się zgadza, a cena jest korzystna, można przystąpić do podpisania umowy.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Zakłada się, że każda działka ma dostęp do drogi publicznej. Jednak warto to sprawdzić oraz sprawdzić sam przebieg dojazdu do drogi publicznej. Dobrze jest, gdy działka jest uzbrojona tzn. ma dostęp do mediów jak woda, prąc, gaz, teletechnika, ponieważ samodzielne załatwianie przyłączy nie tylko długo trwa, ale po prostu jest bardzo drogie. Zawsze warto też wziąć pod uwagę atrakcyjne położenie działki na przykład czy leży blisko przystanków komunikacji miejskiej albo czy jest blisko do sklepu, stacji paliw, ośrodka zdrowia itd. Warto też zaznajomić się z okolicą czy nie ma fabryk lub dużych zakładów pracy, których sąsiedztwo jest uciążliwe.

O czym należy pamiętać przy kupnie działki pod budowę domu?
Oceń wpis