Ile kosztuje budowa małego domu jednorodzinnego?

Każdy z nas marzy o własnym miejscu na ziemi. Idealny, zaprojektowany zgodnie z naszymi potrzebami dom to spełnienie najskrytszych marzeń. Budowa domu wiąże się jednak z dużymi kosztami. Jak kształtują się wydatki i ile kosztuje wybudowanie małego domu? Na taki kosztorys składa się wiele czynników. W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie można skorzystać z gotowych, przykładowych kosztorysów budowy domu o określonej lub przybliżonej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że kosztorys budowlany nie uwzględnia takich elementów jak zakup i uzbrojenie działki pod budowę domu, koszty projektu i oczywiście wykończenie i wyposażenie domu. Standardowe kosztorysy nie uwzględniają również samodzielnej pracy przy budowie. Należy zatem zauważyć, że wynagrodzenie firmy budowlanej to aż kilkadziesiąt procent całkowitych kosztów.

Kosztorys domu jednorodzinnego

Kosztorys zwykle podzielony jest na etapy. Pierwszy etap to wylanie fundamentów. Średni koszt fundamentów dla małego domku o powierzchni około 100 m2 to mniej więcej 30 000 zł. Wiele zależy tutaj od wynagrodzenia firmy budowanej i wykorzystanych materiałów.

Następnie wznoszone są ściany nośne i ścianki działowe. Tutaj zakres cen jest bardzo zróżnicowany i zależy przede wszystkim od rodzaju oraz jakości materiałów. Na rynku znajdziemy materiały w bardzo szerokim wachlarzu cen. Różnią się one oczywiście jakością, na co również warto zwrócić uwagę.

Kolejny etap budowy to strop i dach. Jest to jeden z najbardziej kosztownych etapów budowy domu i pochłania około 30-40% kosztów dla małego domu jednorodzinnego. Ważne, aby na tym etapie skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Dach jest bowiem ważnym elementem konstrukcyjnym całego budynku.

Następnie pozostaje już tylko zamontowanie okien i drzwi. Tutaj również wiele zależy od ich jakości. Po wstawieniu drzwi i okien dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Wyliczenie kosztów budowy „pod klucz” jest zadaniem bardzo trudnym zważywszy na wiele możliwości wykończenia, ogromne różnice cenowe pomiędzy materiałami wykończeniowymi i indywidualne preferencje klientów.

Profesjonalny kosztorys domu jednorodzinnego z pewnością pomoże przygotować się finansowo na cały proces budowy. Jest też często potrzebny, jeśli staramy się o kredyt hipoteczny pod budowę domu. Natomiast jeżeli potrzebujemy mniej dokładnego kosztorysu, możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów. Są dużo mniej precyzyjne, ale pomogą w mniejszym lub większym stopniu zorientować się w kosztach budowy. Warto dużo wcześniej przygotować się na określone wydatki, aby nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie dokończyć budowy domu.

Sprawdź: https://oknoplast.com.pl/ranking-okien/

Ile kosztuje budowa małego domu jednorodzinnego?
Oceń wpis