Co to jest drewutnia i jak ją zbudować samemu?

Budując nowy dom, wiele osób decyduje się na kominek. Jest to niewielka inwestycja, a w jesienne i zimowe wieczory stanowi pełen uroku element. Nic przecież przyjemniejszego, niż usiąść spokojnie z gorącą herbatą, wpatrując się w buzujący wesoło ogień.

Jakie drewno do kominka?

Jednak decydując się na posiadanie własnego kominka, podczas letnich miesięcy trzeba zadbać o zapas drewna. Drewna dobrego i odpowiednio wysuszonego. Wiele osób zanim zacznie używać drewna, to sezonuje je rok, albo i dłużej. Dopiero wtedy dobrze się ono pali. A jakie gatunki wybrać? Zdecydowanie najlepsze do palenia są gatunki liściaste (np. brzoza). Gatunki iglaste mają dużą zawartość żywicy, która dymi i pozostawia brudny osad.

Drewutnia – co to takiego?

Kupując drewno trzeba mieć wcześniej przygotowane odpowiednie miejsce – niezbędna jest drewutnia na drzewo. Zazwyczaj jest to rodzaj zadaszonej wiaty, w której można składować poszczególne partie drewna, a także mieć przygotowane miejsce, w którym można porąbać je na mniejsze szczapki. Dobrze, gdyby była na tyle przestronna, aby móc układać zgromadzony opał poszczególnymi partiami i mieć dostęp do tych najstarszych, najdłużej sezonowanych.

Kupić czy wykonać samemu?

To jaka będzie nasza drewutnia na drzewo, zależy od tego, ile mamy dostępnego miejsca oraz jaką ilość drewna planujemy kupić. Stara zasada mówi, że zawsze lepiej mieć nieco więcej, niż za mało.

Istnieją dwie możliwości dla osób, które chcą przygotować swój składzik na drewno. Kupiona lub wykonana samodzielnie.

Jeżeli ma to być gotowa drewutnia cena też będzie odpowiednio wysoka. Owszem, sporo firm oferujących wyroby drewniane posiada w swojej ofercie takie zadaszenia, jednak o wiele taniej będzie to zrobić samemu.

Aby postawić taką osłonę nie trzeba być szczególnie uzdolnionym cieślą. Wystarczy kupić odpowiedniej długości belki drewniane, trochę desek i przęsła lamelowe. Z tych elementów łatwo można wykonać prostą drewutnię. Jej cena dzięki temu będzie o wiele niższa.

Jak zbudować samemu drewutnię?

Z kupionych belek wykonuje się stelaż stanowiący podporę dachu. Do ich połączenia dobrze użyć dostępnych w marketach budowlanych metalowych łączników. Najprostszy dach można wykonać nabijając płasko deski oraz pokrywając je papą lub ozdobnym gontem.

Drewutnia na drzewo ma za zadanie chronić je przez zawilgoceniem, ale też nie może być zbyt szczelnie zamknięta. Drewno musi mieć przewiew. Do wykonania ścian bardzo dobrze nadają się gotowe, lamelowe panele. Przykręcić je trzeba do słupów stanowiących podstawę dachu. Tak właśnie w prosty sposób można stworzyć własną drewutnię.

Co to jest drewutnia i jak ją zbudować samemu?
5 (100%) 1 vote